شکاف آکادمیک و حرفه ای HR: موضوعی برای تحقیق

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا علاقه مدیران منابع انسانی برای استفاده از مراجع آکادمیک داخلی در حل مشکلات سازمانی خود کم شده است. مدیران و کارشناسان منابع انسانی فقط برای آشنایی اولیه و یا توجیه مطالعاتی کارهای خود از آنها استفاده می کنند و برای حل واقعی مشکلات خود دست به دامان شرکت های مشاوره ای می شوند. این مسئله دو منشا اصلی دارد: اول کیفیت تحقیقات داخلی و دوم موضوع تحقیقات داخلی.

 ۱٫کیفیت تحقیقات داخلی: همه کسانی که این روزها گذرشان به دانشگاه افتاده باشد، می دانند که اوضاع تحقیقات داخلی به چه سمتی پیش می رود. تحقیقاتی که گاه میدانی هستند ولی خانگی انجام می شوند و پایان می بایند، پایان نامه هایی که با صاحب شماره تلفن های کف خیابان انجام می گیرد، تحقیقاتی که روشی مناسب انتخاب نکرده اند، تحقیقاتی که ابزار جمع آوری داده در آن مناسب نیست و … . فقط در قسمت روش شناسی با مطالعه ای که روی ۳۵ پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری انجام شد، تقریبا ۷۰ درصد از آنها دارای مشکلات روش شناسی اساسی بوده اند. هر روز که می گذرد به تعداد این تحقیقات افزوده و از کیفیت آن کاسته می شود. استادی که در یک سال ۱۰۰ مقاله چاپ می کند در حالی ۱۰ پروژه خارج از دانشگاه و ۲۰ واحد درسی دارد، که اغلب متمرکز روی موضوعی خاص نیستند، کیفیتی بالاتر از این انتظار نمی رود! اضافه کنید اغلب اساتید برخی دانشگاه های پولکی که اصلا دانش لازم را برای انجام تحقیقات ندارد. وصل شدن یک از آیتم های ارتقا اساتید به تعداد مقالات، وخامت اوضاع را بدتر هم کرده است. مقالاتی که عملا دانشجو (یا بازار سیاه مقاله نویسی) می نویسد و حتی عنوانش برای استاد غریب است (البته قصد سیاه نمایی نیست و هستند تحقیقاتی که از کیفیت بالایی برخوردارند اما تعداد مقالات بی کیفیت به طور محسوسی بر آنها می چربد). آیا این کیفیت تحقیقات با فرض اینکه موضوع مناسبی هم انتخاب شده باشد، می تواند راهگشای صنعت باشد؟

۲٫موضوعات تحقیقات داخلی: یک دانشجوی منابع انسانی اولین کاری که برای انتخاب موضوع تحقیقات خود می کند چیست؟ به استاد یا دانشجوی سال بالاتر مراجعه می کند و می پرسد موضوع پایان نامه ام چه باشد؟ به مقالات خارجی سر می زند و موضوعی که جدید باشد و ابزار گردآوری داده در مقاله موجود باشد انتخاب می کند؟ و یا به مشکلات صنعت رجوع می کند و متناسب با آن مشکل تحقیقی را انجام می دهد؟ واقعیت این است که کمتر افرادی برای انجام تحقیقات خود به صنعت رجوع می کنند. اغلب تحقیقات کپی از موضوعات خارجی است که با ترجمه و توزیع پرسشنامه های آن در جامعه بومی، ایرانیزه شده است.

واقعیت این است که دانشگاه از موضوعات مورد نظر صنعت غافل مانده است و این امر نه تنها در ایران بلکه در خارج هم اشاعه دارد ولی با دُز پایین تر. برای مثال طی تحقیقی که بر روی مقالات ۲۰ سال اخیر چند مجله معتبر آکادمیک منابع انسانی و مجلات تخصصی انجام شد، نشان داد که سه موضوع مورد علاقه متخصصان منابع انسانی (شاغلین) موارد زیر است:

•موضوعات جبران خدمات و پاداش: شامل حقوق پایه، مشوق ها، پاداش های مالی و غیرمالی، قدردانی، مزایای کارکنان.

•موضوعات استراتژیک منابع انسانی: شامل استراتژی منابع انسانی، برنامه ریزی نیروی انسانی، هماهنگی عمودی و افقی، یادگیری سازمانی، خلاقیت کارکنان، فرهنگ سازمانی، تغییر سازمانی، پایداری منابع انسانی، ساختار.

•موضوعات اداره منابع انسانی: شامل عملکرد واحد منابع انسانی، نوآوری های واحد منابع انسانی، تحصیلات در حوزه منابع انسانی، گواهینامه های حرفه ای، مشاوره منابع انسانی، برون سپاری وظایف منابع انسانی.

در حالی که ۳ موضوع مورد علاقه دانشگاهیان که به آن در مقالات آکادمیک پرداختند موارد زیر بوده است:  

•موضوعات رفتاری/انگیزشی: شامل طراحی شغل، رضایت، انگیزش، اهداف، شخصیت، ارزش ها، اخلاق، استرس و فرسودگی شغلی

•موضوعات عملکرد شغلی: شامل مدیریت عملکرد، بازخور، ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه و سایر موضوع های مرتبط با عملکرد فردی

•موضوعات مرتبط با تیم ها و گروه های کاری

همانطور که مشخص است اغلب موضوعات مورد علاقه صنعت (متخصصان منابع انسانی)، در شرکت های مشاوره ای مورد توجه قرار گرفته است و آنها مطابق با نیاز صنعت خود را بروز می کنند. یعنی جایی که خروجی کار به فروش می رسد. سوالی که مطرح می شود این است که با توجه به هزینه ای که دولت در دانشگاه ها می کند نباید قسمتی از خروجی آن مدل های کاربردی برای صنعت باشد که ابزار و خروجی آن در دسترس عموم قرار داشته باشد. برای مثال جستجویی کنید در رابطه با فرایند طراحی ساختار، طراحی بسته های رفاهی یا تهیه شناسنامه شغل، ببنید چیزی غیر از ادبیات نظری در این حوزه پیدا می کنید! مگر نه این است که دانشگاه های دولتی، بودجه شان از دولت تامین می شود و بودجه دولت از منابع داخلی کشور و مالیاتهاست که به همین مردم تعلق دارد، پس چرا نباید از تحقیقات دانشگاه نتایجی بیرون بیاید که به کار همین مردم و صنعت بیاید و نتایج و ابزار آن در دسترس باشد. 

ما با قسمتی از تحقیقات دانشگاه که باید معطوف به آینده و یا بنیادین باشد، ایرادی وارد نمی کنیم. بلکه اغلب تحقیقات بی کیفیت به ظاهر کاربردی دانشگاه تمرکز این نوشتار است. دور نگه داشتن تحقیقات از نیازهای واقعی صنعت، نتیجه ای جز خاک خوری آن در کتابخانه ها را ندارد. پایان نامه ها و تحقیقاتی که فقط برای باز تولید دانش غیرکاربردی در مقالات و پایان نامه های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد راهی را برای کشور در حال توسعه ما هموار نمی کند. این سوال کاربردی که: نیازهای صنعت در حوزه منابع انسانی چه مواردی هستند و اولویت آنها چیست و تحقیقات کنونی آکادمیک پاسخگوی نیاز آنها است یا خیر؟ خود نیاز به تحقیقی دارد که هم صنعت و هم دانشگاه از نتایج آن استقبال می کند.

 

منابع

فرا روش تحقیقات داخلی: تحلیلی اسنادی بر پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های تهران. محمدنژاد، جشنی و یزدانی، چشم انداز مدیریت بازرگانی

An examination of the research-practice gap in HR, Deadrick & Gipson, HRM review. 2007

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo