مدیریت تجربه کارکنان: گنجینه‌های سازمانی (۲)

در نوشته نخست از نوشتار مدیریت تجربه کارکنان: گنجینه‌های سازمانی (۱)، از اهمیت تجربه کارکنان گفتیم و به این رسیدیم که بر اساس نتایج پژوهشی در سال ۲۰۱۷  تجربه کاری خود را به صدر اولویت سازمان‌ها رسانده است. در این نوشته به ادامه بحث خود می‌پردازیم.

همچنین بر اساس یک نظرسنجی که از کشورهای منتخب در سراسر دنیا انجام گرفت به ترتیب افراد در قاره‌های آسیا، اقیانوسیه، آمریکای لاتین و جنوبی بیشترین اهمیت و ضرورت را برای تجربه کاری قائل بودند و افراد کشورهای قاره آفریقا و اروپا کمترین اهمیت را برای تجربه کاری کارکنان قائل بودند. همچنین در بین کشورهای مورد مطالعه کشورهای برزیل، هند و چین به ترتیب با ۹۳، ۸۹ و ۸۸ درصد موضوع تجربه کارکنان را مهم‌تر از بقیه کشورها می‌دانستند.

همانگونه که رفتارهای افراد می‌تواند ریشه در نژاد، ملیت، مذهب، زمینه های فرهنگی، جنس، سن، تحصیلات، سبک زندگی، سبک کاری، روش های تفکر، تجارب و دانش در یک سازمان داشته باشد؛ تجربه کاری فرد در سازمان می‌تواند در سه سطح محیط، کار و شخص ایجاد شود. ازجمله موضوعاتی که در منظر کارکنان به عنوان تجربه کاری و استفاده سازمان از آن ها قلمداد می‌شود را می‌توان در موارد زیر بیان نمود:

 • درک و استفاده از تجربه کارکنان در تفکرات طراحی
 • استفاده در توسعه برنامه‌های منابع انسانی و مدیریت استعداد
 • ارائه برنامه‌هایی متفاوت برای جوانان، سالمندان و نیروی کار چندنسلی
 • توجه به ترجیحات کارکنان متفاوت هنگام طراحی کار
 • ایجاد یک برند متفاوت و قوی از تجربه کارکنان
 • هماهنگ کردن کارکنان و اهداف شخصی با هدف شرکت
 • کمک کردن به کارکنان جهت ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری
 • یکپارچه‌سازی برنامه‌های گروه، جامعه و سازمان

با توجه به شرایط کنونی معمولاً سازمان‌ها برای استفاده از منافع و مزایا مدیریت تجربه کاری با چالش‌هایی روبرو هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنوز در اکثر سازمان‌ها واحد و مسئول یا مدیر اجرایی برای طراحی و ارائه تجربه کارمند مشخص نگردیده است.
 • کماکان بسیاری از سازمان‌ها تجربه کارکنان را به عنوان یک اولویت درنظر نگرفتند و فقط به نظرسنجی‌های سالانه اکتفا می‌کنند.
 • کمبود منابع در سازمان‌ها موجب گردیده اغلب بخش منابع انسانی به سختی بتواند منابع مورد نیاز برای رسیدن به مجموعه‌ای یکپارچه از شیوه‌های مدیریت، فرهنگ کاری و … را به دست می‌آورد.
 • بسیاری از سازمان‌ها تعامل و درگیری کارکنان را بطور مقطعی در زمان و مکان خاصی تعریف می‌کنند و هنوز بصورت یکپارچه در زمینه مدیریت عملکرد، تنظیم اهداف، سلامتی کارکنان، طراحی محل کار و رهبری به یک چارچوب یکپارچه نرسیدند.

مطالعه و مدیریت تجربه کاری در سازمان‌ها به دنبال ایجاد یک سازمان انسانی و مثبت است. شرکت‌هایی که به تجربه کاری در محیط کاری اهمیت دادند با بهره‌گیری و مدیریت آن توانستندد تا ۱۲۲ درصد عملکرد خود را بهبود دهند. علاوه بر افزایش عملکرد سازمان، افزایش تعهد سازمانی، تلاش بیشتر کارکنان، رضایت شغلی، وفاداری و در نتیجه حفظ کارکنان می‌تواند از جمله نتایج استفاده از مدیریت تجربه کارکنان باشد. مدیران و شرکت‌های بزرگ از مدیریت تجربه کارکنان جهت جذب، حفظ و رشد پایگاه‌های استعداد خود استفاده می‌کنند. در مدیریت تجربه کارکنان افراد قادر به کشف و پرداختن به پتانسیل‌های خود با حمایت‌های سازمان می‌شوند.

مأخذ: نوشته ارسالي از عبدالصمد عزیزپور (دانشجوي دكتري رشته مديريت دانشگاه خوارزمي)

با #اچ_آر_يار همراه باشيد.

در نقل مطالب #امانت‌‌دار باشیم.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo
syreetawilcox3syreetawilcox3
rezahajighasemirezahajighasemi
AbbasqorbaniAbbasqorbani
nimafadenimafade
Parisa peyroviParisa peyrovi
OlgablideOlgablide
SARHANGISOHEIL@gmail.comSARHANGISOHEIL@gmail.com