مدیریت تجربه کارکنان؛ گنجینه‌های سازمانی (۱)

فرض کنید با همسرتان برای خرید خانه به مشاوراملاک منطقه یا شهرتان مراجعه می‌کنید. تقریباً همه جا مشابه یکدیگرند: با مراجعه به دفتر مربوطه و گفتن شرایطتان برای خرید خانه، مسئول مربوطه چندین مورد نزدیک به خواسته‌تان را معرفی و پس از بررسی آنها ناامیدانه از آنجا خارج می‌شوید. بعد از مراجعه به چندین مشاوراملاک انژی‌تان تحلیل رفته و هر لحظه خسته‌تر می­شوید. حال تصور در مراجعه بعدی با جایی روبرو می‌شوید که در اولین قدم با روی خوش به شما خوشامدگویی گفته و با یک استکان چای از شما پذیرایی می‌کند. فکر می‌کنید همین «روی گشاده و یک استکان چای» چقدر در انرژی و نگاه شما نسبت به آن مشاوراملاک تأثیر داشته باشد؟

یا تصور کنید در طول خدمت در سازمان تجربه‌ای کسب می‌کنید که می‌تواند در رضایت خاطر ارباب‌رجوع یا افزایش عملکرد سازمان تأثیر بسزایی داشته باشد. مطمئناً بیان و اجرای آن تجربه می تواند در رضایتمندی شما، انگیزش همکاران و افزایش عملکرد سازمان مؤثر باشد.

این موضوعات در واقع مثال‌های ساده‌ای هستند که امروزه در علم مدیریت با عنوان «تجربه کارکنان» یا «مدیریت تجربه کارکنان» به آن پرداخته می‌شود.  مدیریت تجربه کارکنان به مجموعه‌ ادراکات کارکنان از تجربیاتشان در محیط کاری اشاره دارد که در تعاملات آنها با سازمان بوجود می‌آید. در واقع، مدیریت تجربه کارکنان یک روش برای ارائه تجارب عالی کارکنان از طریق تعاملات و ارتباط با سازمان است که از دیگر نام‌های آن «استخدام تا بازنشستگی»، «مدیریت دوره زندگی»، «مدیریت سرمایه انسانی» و …. است.

call-center-employee-experience-hr-wfm-1080x675

مدیریت منابع انسانی سنتی تا حد زیادی بر ایجاد و حفظ سیاست‌ها و روش‌های موجود متمرکز بوده است اما در سال‌های اخیر تغییر پارادایم سبب گردیده مدیریت منابع انسانی بر روی موضوعات مرتبط با رضایت کارکنان جهت افزایش موفقیت در سازمان متمرکز گردد. همانطور که در بخش بازرگانی تیم‌های بازاریابی و محصول به این نتیجه رسیدند که برای ارتقای عملکرد خود نیازمند استفاده تجربیات مشتریان از تعاملات و محصول خود هستند، مدیران منابع انسانی سازمان‌های دولتی و خصوصی نیز به این نتیجه رسیدند برای بهبود برنامه‌ها، استراتژی‌ها و تیم‌های کاری باید از تجربیات افراد درگیر در آن و کارکنان استفاده نمایند. کارکنان امروزی به دنبال کارهایی هستند که بتوانند با همکاران خود همکاری بیشتری کنند، احساس وابستگی به مأموریت سازمان داشته باشند، انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند و در معرض فرصت‌های جدید توسعه قرار گیرند. در واقع کارکنان امروزی بیشتر یک عامل تحرک برای سازمان‌ها هستند.

البته در این میان نباید از نقش رهبران و مدیران غافل شد زیرا آنها نقش مهمی در جهت و آهنگ سازمان دارند. بر اساس نظریه سیگنالینگ (Signaling Theory) که در سال ۱۹۷۶ توسط اسپینس بیان شده است، اعضای سازمان ادرکات (آگاهی‌های) خود را بر اساس سیگنال‌هایی که از سوی مدیران ارشد دریافت و تفسیر می‌نمایند، شکل می‌دهند. یعنی کارکنان آنچه را که مدیران در سازمان‌ها انجام می‌دهند به عنوان سیگنال‌ها و علائمی قلمداد می‌کنند که چارچوب‌های رفتاری آنان را شکل می‌دهد.

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم در عصر حاضر درک این موضوع است که پول تنها دارایی و ارزش، بخصوص برای کارکنان جوانتر، نیست. از این رو پرداختن به تجربیات کارکنان در محیط کاری می‌تواند ما را به سمت ایجاد سازمانی ایده‌آل با توجه به شرایط جامعه رهنمون نماید. پرداختن به کارکنان و تجربه‌های آنان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم اخیراً طی نظرسنجی حدود ۷۰۰۰ نفر در بیش از ۱۳۰ کشور در سراسر دنیا مهم‌ترین موضوع مدیریت منابع انسانی را “سرمایه انسانی” دانستند. بر اساس نتایج پژوهش دیگری، تا سال ۲۰۱۷ اولویت اصلی سازمان‌ها و کارکنان موضوعات مربوط به فرهنگ سازمانی، درگیری کاری و برند کارکنان بوده است اما در حال حاضر تجربه کاری خود را به صدر این رتبه‌بندی‌ها رسانده است.

ادامه دارد …

با #اچ_آر_يار همراه باشيد.
در نقل مطالب امانت‌دار باشیم.

نوشته ارسالی از:

مأخذ:

Aluwia, Ainie Hairianie and Saihanib, Shamsul Baharin. (2013). Human Resource Management Practices and Employment Experience of Malaysian Employees in New Zealand. Social and Behavioral Sciences 107: 43–۵۱

One Trackback

  1. […] نوشته نخست از نوشتار مدیریت تجربه کارکنان: گنجینه‌های سازمانی (۱)، از اهمیت تجربه کارکنان گفتیم و به این رسیدیم که بر […]

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

lucioo7104042lucioo7104042
jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke