راهنمای شرح شغل شما: معرفی پایگاه اُنت (O’NET)

بسیاری از سازمان های خصوصی و دولتی ایران نیازمند بروز رسانی مستندات شرح شغل و شناسنامه مشاغل خود هستند، اما همیشه از زمانبر بودن و پرهزینه بودن فرایند بازبینی شرح شغل هراسان هستند. واقعیت این است که بهترین مرجع شرح شغل نویسی افراد درون سازمانی هستند فقط به یک چارچوب و راهنما نیاز دارند. پس با توجه به اطلاعات موجود در سایت اُنت، می توانید شناسنامه مشاغل سازمان خود را بروز کنید و یا حداقل از بی نظمی درآورده و چارچوبی قوی و علمی برای آنها داشته باشید.

 شبکه O*NET یکی از بهترین و کامل‌ترین بانکهای اطلاعاتی در مورد مشاغل گوناگون است که توسط وزارت کار کشور آمریکا پشتیبانی می‌شود. این شبکه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی راه اندازی شد. مهم‌ترین بخش و بخش مرکزی این برنامه، پایگاه داده‌‌ای است که از صدها شغل استاندارد شده و توصیف کامل این مشاغل تشکیل شده است. این بانک اطلاعاتی که به صورت رایگان در اختیار عموم افراد قرار دارد، دائماً در حال بروز رسانی است. O*NE OnLine  ابزاری آنلاین در اینترنت است که برای مشاهده اطلاعات و جستجوی مشاغل استفاده می‌‌شود.  همچنین از این بانک اطلاعاتی استفاده‌های بسیار دیگری می‌شود و ابزارهای زیادی را در اختیار مخاطبان مختلفی از جمله متخصصان منابع انسانی، دانشجویان و هر کس دیگری که به دنبال پیدا کردن شغل و یا تغییر شغل است، قرار می‌دهد. در این شبکه اطلاعاتی که در آدرس اینترنتی (onetcenter.org و onetonline.org) قابل دسترسی است، اطلاعات بسیار مفیدی پیرامون انواع مشاغل، شرح شغل، شرایط احراز مشاغل، پرسشنامه‌‌های مربوط به تجزیه و تحلیل شغل، و… می‌‌توان به دست آورد.

این شبکه برای تحلیل مشاغل از یک مدل خاص استفاده می کند. هر شغل به مجموعه ای از دانش و مهارت و توانایی و آن شغل توسط مجموعه ای از فعالیتها و وظایف انجام می شود. شبکه برای توصیف این قسمتهای مهم یک شغل از یک مدل به نام مدل مفهومی O*NET استفاده می‌‌کند که این مدل جنبه‌‌های کلیدی یک شغل را توصیف می کند که به مشخصه های شغل معروف هستند. این مدل در نهایت ۲۷۷ مشخصه از هر شغل را جمع آوری می کند که با اطلاعات اداره آمار کار کشور آمریکا ادغام می شوند و در نهایت توصیف یک شغل تهیه می شود و به بانک اطلاعاتی مشاغل (O*NET) اضافه می شود و با استفاده از ابزارهای مختلف توسط مخاطبان مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین ویژگی‌های O*net

  • دسترسی به جزئی‌ترین اطلاعات در مورد صدها شغل بصورت آن‌‌لاین و بسیار ساده
  • دستزسی رایگان به مدل و پرسشنامه های تحلیل شغل
  • بروزسانی اطلاعات O*NET از طریق تحقیقات دقیق و تحلیل داده‌های شغلی
  • امکان مقایسه بین مشاغل مختلف با توجه به «مدل محتوایی O*NET » که در آن اطلاعات بصورت منسجم ارائه شده و امکان مقایسه شغلهای مختلف بر مبنای مهارتهای مشترک، ویژگی‌های شغلی و ویژگی‌های کارکنان را فراهم کرده

اگر هنوز شناسنامه مشاغل خود را اصلاح نکردید و در فکر بازبینی آنها هستید، حتما به این پایگاه مراجعه کنید. اطلاعات ارزشمندی به دست خواهید آورد.  

   یک دیدگاه

  1. shiwana می‌گه:

    خیلی مطلب مفیدی بود.
    متشکرم

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

jeffereyhutchesojeffereyhutcheso
Fermesk2Fermesk2
babaali20babaali20
StudentStudent
gayled986442gayled986442
0914997845409149978454
hkhk
gradymarden9gradymarden9
corrinefrankecorrinefranke
nydiacedillonydiacedillo