کارکنان توانمند خود را بشناسید!

شاید برای شما که متخصص حرفه‌ای منابع انسانی هستید این سؤال پیش آمده باشد که کارکنان توانمند شرکت یا سازمان من چه کسانی هستند و چه ویژگی‌های دارند؟ کارکنان توانمند که می‌توانند بالندگی یا تعالی منابع انسانی را در شرکت و یا سازمان شما ایجاد و آن را ارتقاء دهند دارای ویژگی‌های مشخصی هستند که آنان را از سایر کارکنان متمایز می‌کند.

Businessman tensing arm muscle and looking at camera on white background

اگر می‌خواهید سازمانی داشته باشید که پیوسته رو به تعالی و پیشرفت در حرکت است، به عنوان مدیران منابع انسانی باید در جستجوی ایجاد و ارتقای این ویژگی‌ها در کارکنان خود باشید. چه ویژگی هایی؟ بیایید مروری از ویژگی های کارمندان توانمند داشته باشیم:

۱) ابتکار عمل دارند: در موقعیتهای مبهم دارای ابتکار عمل هستند و مشکلات را به شیوه‌ای تعریف می‌کنند که قادر به تجزیه و تحلیل بهتر و دستیابی به تصمیمات اثربخش‌تر باشند.

۲) فرصت‌شناس هستند: قادرند در موقعیت‌های مبهم از قبیل زمانی که شکایات مشتریان و یا تهدیدهای رقابتی افزایش می‌یابد، فرصت‌ها را تشخیص دهند.

۳) قدرت تفکر تحلیلی و استدلالی دارند: به جای آنکه اطلاعات، ادله و نتیجه‌گیری‌های سایرین به ویژه افراد صاحب نفوذ را به سرعت و بدون انجام بررسی های لازم بپذیرند، قادر به به‌کارگیری مهارت‌های فکری مهم از قبیل آشکار ساختن و آزمایش پیش‌فرض‌ها و ارزیابی دلایل ارائه شده هستند. همچنین قادرند در مورد این که تصمیمات و اقداماتشان در راستای اهداف مشترک است دلایل محکمی ارائه دهند.

۴) کارتیمی بلدند: هم در گروه‌های وظیفه‌ای و هم درون گروه‌های چند وظیفه‌ای قادر به اجماع نظر برای تصمیمات و اقدامات هستند.

۵) قدرت تفکر سیستمی دارند: برروی فرصت‌ها کار کرده و آنها را مورد شناسایی قرار می‌دهند تا بتوانند بدین طریق فعالیت‌ها، مستندات،  سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی را نظامند کرده، مشکلات سیستماتیک را شناسایی و دفع کرده و در نهایت سیستم‌هایی را که قادر نیستند چیزی بر ارزش مشتری بیافزایند، اصلاح و یا از رده خارج کنند.

۶) خلاق و نوآور هستند: در تلاشند از طریق کاهش هزینه‎ها و یافتن فرصت‎هایی برای سرمایه‌گذاری در زمینه‎های جدید (از قبیل فرایند بهبود و فن‌آوری پیشرفته)، منابع را بهینه کنند.

۷) اعتماد به نفس دارند: دارای اعتماد به نفس بوده و فکر می کنند که مستعد، خلاق و مورد اعتمادند.

۸) بالغ و مستقل هستند: احساس می‌کنند که خودشان به خوبی قادرند در خصوص زمان و چگونگی انجام وظایفشان تصمیم‌گیری کنند.

اگر ویژگی‌های فوق را در کارکنان خود دیدید، سعی کنید تا با تقویت آن‌ها زمینه‌ساز موفقیت سازمان یا شرکت خود باشید. اگر کارکنانتان این ویژگی‌ها را ندارند، سعی کنید در قالب برنامه‌های توانمندسازی این ویژگی‌ها را در آن‌ها پرورش دهید.

تیم حرفه‌ایِ پایگاه تخصصی مدیریت منابع انسانی (اچ آر یار) امیدوار است که این نکات، شما را شناسایی و توقیت کارکنان توانمند، کمک کرده باشد.

منتظر مطالب کاربردیِ بعدی اچ آر یار باشید!

مأخذ: درگاهی، حسین (۱۳۸۳). تفویض اختیار و توانمندسازی کارکنان، توسعه مدیریت، شماره۶۳، ص۴- ۹٫

   2 دیدگاه

  1. محمد می‌گه:

    با سلام
    ضمن تشکر از ارائه مطالب ارزنده ، پیشنهاد می شود نسبت به انتقال تجربیات مدیریتی در قالب داستانهای واقعی کار بمنظور ترویج تجربیات جهت استفاده در موارد مشابه مطالبی را ممنتشر بفرمایید.

   ارسال دیدگاه

ایمیل شما هرگز برای مقاصد تجاری یا تبلیغاتی بکار نمی رود. *

 


کاربرانی که به تازگی به ما پیوسته اند

omid_ghorbaniomid_ghorbani
ugploren810195ugploren810195
zolghadrimzolghadrim
khatereh.mohammadii@gmail.comkhatereh.mohammadii@gmail.com
NOURBAKHSHNOURBAKHSH
kandismulgrave5kandismulgrave5
rosariakovach6rosariakovach6
love httpsgoogle.comsearh zikizo7love httpsgoogle.comsearh zikizo7
horshabanpourhorshabanpour
ruajamel43ruajamel43